testace historických vozidel

Moderátor: Burák

Odpovědět
Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Talbot »

Tak jsem se dneska ptal na krajský komisi a vypadá to, že od 1.1.2010 se bude dát na veteránský přihlásit auto vyrobený před 1.1.1981 :evil:
Naposledy upravil(a) Talbot dne 07 led 2011 14:01, celkem upraveno 1 x.

paja
Příspěvky: 1231
Registrován: 13 led 2009 19:41
Bydliště: Teplýšovice

Re: Veteránské testace

Příspěvek od paja »

Chmejdi. :evil: To se s Murenou strhnu a 1301 tim pádem nestihnu do Belgie. To je shituace. :evil:
Obrázek

Michal

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Michal »

je to od nich dost levý, takhle to skrečovat. Přitom FIVA je v pohodě. To jsou zase český lobby :evil:

(chybí mi zvracející smajlík :evil: )

Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 461
Registrován: 12 led 2009 00:33
Bydliště: Dobruška
Kontaktovat uživatele:

Re: Veteránské testace

Příspěvek od George »

Když jsem na to tady v tomhle fóru v lednu upozorňoval, že to takhle bude, tak jste mi nevěřili. ;)

A starej průkaz auto z roku 1983 mít nemůže. Za prvý starý průkazy platily do konce roku 2008 takže už máme všichni nový :lol: a za druhý v době, kdy se ještě vystavovaly starý, tak se auta z r. 1983 stejně nevešla do limitu.
Obrázek

Michal

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Michal »

musíme dovézt a přihlásit Talboty, dokud to jde :P

Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Talbot »

Jo, George, to máš pravdu, s tím teda asi problém nebude.
A že jsi to říkal si pamatuju, jenže nesmíš se divit, že jsme Ti nevěřili, protože takovejch zaručenejch zpráv už bylo... ;)

Michal

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Michal »

Zpráva od Michala z nejnovějšího školení testačních komisařů
Právě sedím na školení testačních komisařů a novinky pro rok 2010 jsou následující:
1) hranice pro stáří veterána bude pro rok 2010 posunuta na 30 let stáří ALE toto bude platit až po té, kdy novela vstoupí v platnost, což bude pravděpodobně na konci dubna 2010. Jinými slovy - do dubna lze provádět testace vozidel vyrobených do roku 1985 včetně!
2) pokud po novelizaci koupíte auto např. z roku 83, které již bylo testováno (ale prodejem platnost dokladů samozřejmě končí), tak ho zase bez problémů otestujete a přihlásíte, i když už bude hranice snížena na rok 80. Jakmile už to jednou bylo testováno, platí při prodeji a koupi ta pravidla, která platila při první testaci resp. registraci
3) pokud budete mít v autě neorig. interiér, nebo např.př.světla (známe - hranáče místo kulatých u W123), apod. tak i toto lze testovat, ale musí se to uvést do poznámek, takže úpravy a odlišnosti proti datakartě, pokud byly dobové, jsou povoleny! Majitel W115, která byla vyrobena modrá s černým interiérem a manuální převodovkou, má plný nárok na testaci i v případě, že auto je dnes červené s béžovým interiérem z jiné W115 a přestavěno na automat.
4) k osvobození od EKOpoplatku bude po novelizaci potřeba klubová i krajská testace. Na registr vozidel se pak půjde s potvrzeným protokolem.
5) LZE testovat i vozidlo s provozem na LPG a to i v případě, že tam ten plyn byl namontován před 5ti lety! Jde totiž o minoritní technickou skupinu v automobilu a dále jde o vratnou úpravu, tedy nejde o zásah do historické původnosti - to jsou slova p.Pokorného z Ministerstva dopravy. Akorát musí být označeno kategorií "D" - vozidlo upraveno mimo období. Stejně tak je to s výměnou motoru, jako příklad byla uvedena Aero 30 s motorem z Wartburga, prostě se to tak v té době dělalo a tudíž je to doklad toho jaká byla doba a opět p.Pokorný z MD na to řekl, že ano, takové vozidlo lze testovat, ale opět se to musí zapsat do poznámky a musí mít uvedenou správnou kategorii. Stejný přístup lze aplikovat na výměnu motoru třeba benzín za naftu, pokud byla schválena a zapsána v TP.

Takže ještě pro jistotu - bod 1) a 4) budou platit až po té, kdy novela vstoupí v platnost, což zatím není a pravděpodobně bude až na konci dubna t.r. Takže zatím lze testovat auta z roku 1985. A to navíc, jak bylo zvlášť upřesněno - nás zajímá datum výroby a NE datum 1.regstrace, tzn. může být auto, které má v papírech datum 1.registrace rok 1986 a podle datakarty, nebo jiných podkladů, bude zjištěno, že bylo vyrobeno v roce 1985, pak má nárok!

Uživatelský avatar
Burák
Administrátor
Příspěvky: 4279
Registrován: 12 led 2009 00:12
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Burák »

Uvedené jen na pravou míru. Novela již platí, tedy dle zákona se úředníci tímto musí řídit. To, co píše Michal jde o prováděcí vyhlášku. (Bohužel to vyhádat nejde. Krásný další případ toho, jak si dneska zákonodárci a úředníci vytírají prdel ústavbou.)
Obrázek

Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 461
Registrován: 12 led 2009 00:33
Bydliště: Dobruška
Kontaktovat uživatele:

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od George »

V září, hned jak začal platit zákon, jsem se ptal u nás na dopravce jak to je. Když mi úřednice řekla, že od vyjití zákona k vydání prováděcí vyhlášky to může trvat i půl roku, myslel jsem si, že si dělá srandu a bral jsem to jako vtip. A ona se bohužel trefila skoro přesně. :x
Obrázek

Uživatelský avatar
Burák
Administrátor
Příspěvky: 4279
Registrován: 12 led 2009 00:12
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Burák »

Tjn, ovšem zákon je nadřazen vyhlášce a to, že oni jí nemaji tě nezajímá. Bohužel problém je jinde. V zákoně je slůvko, že úředník muže na základě testace převést bez poplatku, nikoliv, že musí :? PRostě debilita na ntou, jeko se všim
Obrázek

Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Talbot »

.
Naposledy upravil(a) Talbot dne 26 led 2010 12:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Burák
Administrátor
Příspěvky: 4279
Registrován: 12 led 2009 00:12
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Burák »

Jasně, já to plně chápu ale praxe na dopravním inspektorátu je bohužel jiná :x
Obrázek

Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 461
Registrován: 12 led 2009 00:33
Bydliště: Dobruška
Kontaktovat uživatele:

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od George »

No teda nejsem právník a třeba se pletu, ale jestli je v zákoně napsáno, že:
Prováděcí právní předpis stanoví způsob a podmínky testování silničního vozidla podle odstavce 1, vzor žádosti o uznání testování silničního vozidla a vzor dokladu o uznání testování silničního vozidla na historickou původnost.
tak si z toho vyvodím, že dokud ta prováděcí vyhláška není, tak to prostě technicky nejde udělat.
A že někde úředník najde cestičku, jak to udělat je jenom dobře.
Obrázek

paja
Příspěvky: 1231
Registrován: 13 led 2009 19:41
Bydliště: Teplýšovice

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od paja »

To musim potvrdit. Úředníci nevědi nic a když nic nevědi, tak volaj na ministerstvo a tam jim řeknou, že pokud neni stanovená forma platneho dokladu, tak vlastně pro ně žádnej neexistuje a neni co přiložit. Bohužel tohle jsem si ozkoušel na vlastní kůži, ne že by úředník nechtěl, ale začal volat do Kutný Hory, kde to údajně dělaj, tam mu to samozřejmě zapřeli, přestože mě hodinu před tim potvrdili, že můžu přijet, že mi to udělaj, pak volal do Motola, opět zapřeno, no a pak volal na to ministerstvo a tam mu řekli výše uvedený. :? No a protože úředník se víc bojí průseru od nadřízeneho než od nějakeho petenta a neni si jistej (tak jako zřejmě v tý K.H. a Motole), tak prostě řekne, že ne a tim pádem si všechny do tý doby vyběhaný doklady můžu nechat zarámovat. Možná by to šlo nakonec vybojovat, ale pokud to člověk chce mít v historicky dohledný době, tak asi nezbejvá než ... Tim nechci říct, že to nejde nebo někoho odrazovat, jen popisuju praxi, jak o tom mluvil Burák.
Obrázek

Michal

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Michal »

Diskuze je fajn, ale příspěvek byl o faktech z ministerstva dopravy. Nikdo praxi nezpochybňuje, ale držme se faktů a ne názorů. Fakt je to, co vyšlo v zákoně a co fundovaný člověk vysvětlil Michalovi na školení, názor je to, co si o tom ostatní (včetně úředníků) myslí.
Rozdíl je v praxi v tom, že zatímco ti, kteří tvrdí, jak to nejde to mít nebudou, a ti, co tvrdí, že to jde, to mít budou. Taky mne ouřadové vyhazovali s něčím, že to nejde a nakonec to, samozřejmě legálně, šlo.

Uživatelský avatar
Burák
Administrátor
Příspěvky: 4279
Registrován: 12 led 2009 00:12
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Burák »

Někdy to neprosadíš
Obrázek

Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 461
Registrován: 12 led 2009 00:33
Bydliště: Dobruška
Kontaktovat uživatele:

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od George »

No právě, že se držím faktů. Přišel jsem na místní dopravku a chtěl přihlásit veterána. A úřednice znalá nového zákona chtěla buď 10000 nebo doklad o uznání testování. A tím to pro ni končí. A to je fakt.
Obrázek

Michal

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Michal »

Pro tebe Georgi jo, někdo jinej by se vyhodit nenechal, protože předpisy zná. Ale to je jedno. Výsledky z jednání jsou nahoře, kdo s nimi jak naloží je jeho věc ;)

Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 461
Registrován: 12 led 2009 00:33
Bydliště: Dobruška
Kontaktovat uživatele:

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od George »

Jo výsledky z jednání jsou nahoře, ale tam o tomhle problému není ani písmenko. Je tam jen (pod bodem 4) uvedeno jak to bude, až to bude. Ale to je vedlejší.
Je možný, že kdybych na tu paní víc naléhal, třeba by to taky nějak dopadlo. Ale já se jen tak zkusmo zeptal, neb to konkrétní auto má stejně propadlou STK a vlastně je momentálně nepojízdný. Takže klidně počkám až bude pěkný počasí autíčko zprovozním, udělám STK a mezi tím začne platit prováděcí vyhláška a já to v klidu přepíšu bez 10000 :P .
Obrázek

Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Talbot »

Takže rozřešení: před třemi týdny jsem dělal žlutý průkaz na Mercedes-Benz 190E z r.1985 (stav novýho kusu). Majitel auta přišel v Mělníku normálně na obyčejnej registr mot.vozidel, předložil žlutej průkaz, pani mu napsala do TP, že vozidlo je na základě Dokladu o klubové testaci HV zproštěno poplatku na ekologickou likvidaci, zaplatil 800,-Káčé a šel spokojeně domu ;)
Protože je to jak jsem říkal - dokud nebude prováděcí vyhláška, neznamená to, že systém stojí, ale že platí stávající úprava a to, že jako doklad o testaci platí klasickej žlutej průkaz.

Michal

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Michal »

Ahoj

blíží se termín pravidelného testování historických vozidel.

testovat se bude:
v pátek 16.4. 16-18h parkoviště Globus Kostelecká Praha 9
v sobotu 17.4. 9-11h parkoviště Globus Kostelecká Praha 9

v pátek 23.4. 15 - 19h Národní sraz Simca Camp Knížecí Rybník Tábor ( pro Simky)


Dovoluji si upozornit, že v souladu s novým zákonem bude klubová testační komise odevzdávat seznam otestovaných a i NEOTESTOVANÝCH vozidel. Ten bude předáván i kanceláři pojistitelů. Kdo pravidelně každoročně nepřetestovává, koleduje si o problém. V případě, že jste u nás testované vozidlo prodali, vůz je v renovaci nebo testujete jinde, je NEZBYTNÉ nás na tuto skutečnost upozornit.

Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Talbot »

Michale, co sis to zase udělal s tím podpisem? :shock:

Uživatelský avatar
Paolo
Příspěvky: 374
Registrován: 14 led 2009 10:53
Bydliště: Praha

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Paolo »

Michal píše:testovat se bude:
v pátek 16.4. 16-18h parkoviště Globus Kostelecká Praha 9
v sobotu 17.4. 9-11h parkoviště Globus Kostelecká Praha 9
Michale, tou dobou musim být ve Zlíně, můžu se za tebou zastavit jiný den?
Když budeš dělat testace na véčka, potřebuješ k tomu letošní technickou?
Obrázek

Michal

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Michal »

můžeme to udělat na srazu. Ano, protokol o technické prohlídce taky

Uživatelský avatar
Paolo
Příspěvky: 374
Registrován: 14 led 2009 10:53
Bydliště: Praha

Re: testace historických vozidel

Příspěvek od Paolo »

Díky, vloni jsem s tím byl, tak to bude překontrolování po roce, ale zřejmě ve stejným rozsahu jako loni.
Obrázek

Odpovědět