testace historických vozidel

Moderátor: Burák

Odpovědět
Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

testace historických vozidel

Příspěvek od Talbot »

.
Naposledy upravil(a) Talbot dne 15 říj 2009 00:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Marcel
Příspěvky: 201
Registrován: 12 led 2009 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Marcel »

Michaltalbot píše: Právník federace veteránských klubů spolu s ministerstvem dopravy vypracovali návrh na změnu zákona v tom smyslu, že by z povinnosti platit ekopoplatek byla vyjmuta i vozidla, která mají Osvědčení o klubové testaci. Projednávat se to bude v únoru, zatím jsou zprávy, že to projde.
Dovolím si nevěřit tomu, že to projde. Shoděj to ze stolu a bude.
Michaltalbot píše: Další možností jak se toho poplatku zbavit, je vyřazení vozidla z Registru motorových vozidel (což od 1.1.09 lze i bez potvrzení o eko likvidaci, protože vozidlo lze na vlastní žádost vyřadit z evidence, pokud majitel uvede tzv.jiný důvod pro vyřazení. Nesmí tedy uvést, že bude vozidlo likvidovat, ale jinými důvody se rozumí důvody sběratelské, výzkumné, dekorativní, apod.) a následně jej přihlásit do Registru historických vozidel - na veteránská čísla. To lze a je to naprosto legální cesta (konečně!).
To vyřazení bez potrzení eko likvidace - v zákoně to je, ale prý je to něco nedomyšleného, protože takto by šla obejít právě eko likvidace. Jestli se dovím více, dám vědět, páč mě to taky zajímá.
Jednak - tato věta je v zákoně možná kvůli vyřazení vozidel ukradených, vyhořelých apod. Aby to bylo fér při vyřazení díky papíru od policie, že auto nebylo nalezeno apod.
A pak - když by se takhle vyřazovali vozidla, porušovala by se ona směrnice o odpadech.

Ohledně veteránských čísel - neřeklo se náhodou, že na V už nelze dostat vozy které jsou/byli v registru mot. vozidel ČR?

P.S. Nemohl by sem někdo dát seznam roků, který rok výroby kdy může jít na testaci?
Obrázek SPARE PARTS ILLUSTRATED DOCUMENTATION ;) Obrázek MIKROFICHE KODAK - CITROËN CX :roll:
MIKROFICHE PEUGEOT 305 - 404 - 504 - 505 - 604

305 SR
604 Ti

Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Talbot »

Ne Marceli, už je to dojednáno s Bursíkem a návrh na projednání změny zákona přednese sám předseda poslanecké sněmovny p.Vlček. Nevím od koho máš informace, že to smetou ze stolu, ale myslím, že těžko bude mít větší přehled než lidi, kteří o tom přímo jednají. I mezi poslanci je dost příznivců veteránů ;)

Vyřazení bez eko likvidace - naopak, v zákoně to je otevřené, ale metodický pokyn z Ministerstva dopravy zní přesně tak jak jsem popsal, mám tento pokyn v kompletním znění. Obcházet ekopoplatky by tím nešly, protože u normálních aut bys pak při nové registraci stejně musel platit a u veteránů na "Véčkách" by to nemělo smysl, protože tam se to platit nemusí a právě tou novelou, kde by byly zahrnuty všechny veterány (tedy i na normálních značkách se žlutým průkazem) by se vyhovělo té evropské směrnici, takže to do sebe zapadá.
Vyřazení auta ukradeného nebo zničeného je úplně jiná problematika, s tímhle to nemá nic společného.

Veteránská čísla - no vždyť jo. Na "Véčka" nemůžeš dát auto, které JE v registru motorových vozidel, ale když ho vyřadíš z evidence, třeba za sběratelským účelem, tak ho můžeš nově zaregistrovat do Registru historických vozidel. Takže pokud auto BYLO registrováno v normálním registru, ale už není, tak ho můžeš registrovat v registru veteránů bez problémů.

Letos lze na veteránský značky dát auto vyrobené před 31.12.1984

PS: tyhle informace zazněly z úst předsedy Federace VCC Praha, tedy instituce, která má národní autoritu FIVA (na rozdíl od ÚAMK) a ve spolupráci s Ministerstvem dopravy se přímo podílí na tvorbě legislativy pro testování a provoz historických vozidel. Neumím si představit nikoho, kdo by měl mít přesnější informace...

Uživatelský avatar
Burák
Administrátor
Příspěvky: 4279
Registrován: 12 led 2009 00:12
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Burák »

Problém je, že se tímto v leckterých klubech začne testovat prakticky cokoli, jen aby se nemusela platit daň a zase se na tom někdo napakuje. Bohužel v tomhle státě se všecko řeší represí, která jen vyvolává další korupci a vymýšlení skulin v zákonech. Podívejme se třeba do německa. Neomezená rychlost, možnost přihlásit prakticky cokoliv, co projde STK, Možnost pojistit si auto jen na dobu výjezdu a dokonce u speciálů, jako jsou maximální tuningy dokonce v době srazu možnost po zaplacení pojistky vyjet na silnici. Doprdele, proč to nejde u nás. Tady se raději pro jistotu všechno zakáže. Už mi tenhle debilní stát leze na nervy!
Obrázek

Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 461
Registrován: 12 led 2009 00:33
Bydliště: Dobruška
Kontaktovat uživatele:

Re: Veteránské testace

Příspěvek od George »

Odhlásit auto z normálních značek s tím, že to převedu na véčka jde. Už jsem to viděl a dokonce to pánovi udělali už v prosinci. Odevzdal značky a malej techničák a do velkýho mu napsali „bude převedeno do registru HV“ a bylo to.
Ale zas mnoho lidí se nechce zbavovat zajímavých starých značek, který určitě taky patřej k historii auta. Takže řešení, že auta s klubovou testací nebudou platit eko poplatek bude určitě vylepšení současný katastrofický situace. A že se najdou lidi, kteří to budou chtět zneužít, to je jasný, ale tady už to je na klubových komisích, aby mu tu testaci prostě nedali.
Jinak souhlasím s Burákem, že tady se umí opravdu jen zakazovat a zakazovat místo aby stát lidem pomáhal a zpříjemňoval život.
Obrázek

Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Talbot »

Mě to teda přijde, že nejvíc všech zákonů, nařízení a omezení, tady vzniklo za hrůzovlády socanů KSČSSD a teď se to dává postupně jakž takž do pořádku. Dost věcí se uvolnilo a jde k lepšímu, viz.například vyprázdnění čekáren u doktorů po zavedení poplatků (důchodci mají klábosit v parku a ne u doktora), to, že teď se smí měřit rychlost jen tam, kde je to označený cedulema (konečně můžu začít sledovat pořádně provoz místo rentgenování každýho křoví a každýho zaparkovanýho auta), atd. Ale nechci sem tahat politiku...
S autama, který jsou v hezkým stavu ať si každej dělá co chce a ty co to chtěj jen ošulit, tak se stejně vykašlou na přetestování a o veteránský značky přijdou, tak co. O autech ve špatným stavu se nebavím, ty by projít neměly.

Uživatelský avatar
Grave1501
Příspěvky: 281
Registrován: 18 led 2009 21:01
Bydliště: Strančice
Kontaktovat uživatele:

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Grave1501 »

Takže myslíš, že u všech aut, kde máme "bílé značky" je v podstatě do budoucna nejlepší je z nich odhlásit z důvodu
přeregistrace do registru historických vozidel?
Nebo je lepší se na to vykašlat, nechat to být a ono "jednou", až bude možné případně přehlásit auto na "bílých" se žlutým
průkazem bez ekopoplatků...

Radary označené cedulema platí jen pro radary měšťáků jejichž místa schválí či stanoví policie dopravní.
Dopraváci budou měřit údajně nadále bez cedulí...
Simca 1301 LS '68; 1301 Special '73; 1501 GLS '66
Peugeot 405 GR 74KW '94 / Škoda Felicia combi 1,9D '96
Jawa 50/555; 50/20; 175/356 '57; 250/11 '49; 250/353 '62; 350/634 '74; + PAV 40

Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 461
Registrován: 12 led 2009 00:33
Bydliště: Dobruška
Kontaktovat uživatele:

Re: Veteránské testace

Příspěvek od George »

Určitě bych nechal auto zatím na bílých značkách. Snad to dopadne a s klubovou testací to pak půjde přehlásit bez poplatku. A kdyby ne, odhlásit a přepsat na „véčka“ to můžeš vždycky.
Obrázek

Uživatelský avatar
Burák
Administrátor
Příspěvky: 4279
Registrován: 12 led 2009 00:12
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Burák »

No ono jsem zaslechl, že se vzbouřila česká kancelář pojistitelů, že pojišťovat na základě klubových testací není legální, že slevu na pojistném mají jen auta na Véčkách a do rv 52. Prý Kooperativa začíná rušit smlouvy. Takže abychom ještě nebyli rádi na Véčkách. No ale neni to ověřená informace, mám ji jen z jednoho zdroje.
Obrázek

Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 461
Registrován: 12 led 2009 00:33
Bydliště: Dobruška
Kontaktovat uživatele:

Re: Veteránské testace

Příspěvek od George »

Že by to nebylo legální, to asi né. Je snad věcí každé pojišťovny, za kolik pojistku uzavře. Ale fakt je, že kamarád u Kooperativy s klubovou testací neuspěl už někde na podzim. Je možný, že se stoupajícím počtem pojištěných otestovaných vozů se budou pojišťovny bránit. Když jsem o tom mluvil asi před rokem s jedním člověkem situace znalým, tak tenkrát to pojištovny bez problémů dělaly, protože plnění u historických vozidel bylo prakticky nulové neboť jsme šikovní a nebouráme. ;)
Obrázek

Uživatelský avatar
Grave1501
Příspěvky: 281
Registrován: 18 led 2009 21:01
Bydliště: Strančice
Kontaktovat uživatele:

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Grave1501 »

Burák> hádej, kde mam pojistnou smlouvu u Samby :D ikdyž mám na ní "Véčko", který budu obnovovat, je to auto roku výroby 81 :D
Simca 1301 LS '68; 1301 Special '73; 1501 GLS '66
Peugeot 405 GR 74KW '94 / Škoda Felicia combi 1,9D '96
Jawa 50/555; 50/20; 175/356 '57; 250/11 '49; 250/353 '62; 350/634 '74; + PAV 40

Michal

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Michal »

Mám u kooperativy smlouvy a nic mi nevypověděli. Info ověřím

Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Talbot »

Rozhodně bych nic nerušil a nepřehlašoval na Véčka, počkejme jak to dopadne...

Každopádně, i kdyby to postupně zrušili (o čemž pochybuju) tak spousta lidí díky testacím ušetřila hodně tisíc Kč a to se počítá!

Uživatelský avatar
Marcel
Příspěvky: 201
Registrován: 12 led 2009 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Marcel »

Pojišťovny mají povinnost poskytovat určitá pojištění, a pojištění veteránů je mezi nimi. Samozřejmě není možnost - veteránská testace pro auto do r.v. 1984, ale vždy se to hází na tu možnost auto do roku v.1952 a přikládá se platná testace (kopie).
To že někde v pojišťovnách jsou ženský který nevědí která bije, je věc jiná.
Obrázek SPARE PARTS ILLUSTRATED DOCUMENTATION ;) Obrázek MIKROFICHE KODAK - CITROËN CX :roll:
MIKROFICHE PEUGEOT 305 - 404 - 504 - 505 - 604

305 SR
604 Ti

Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Talbot »

Tam je to ale trochu jinak, vozidlo do r.v.52 má nárok na pov.ručení ve výši 1/4 obvyklé sazby pouze na základě předložení TP, tedy i bez "žlutého průkazu".

Uživatelský avatar
Grave1501
Příspěvky: 281
Registrován: 18 led 2009 21:01
Bydliště: Strančice
Kontaktovat uživatele:

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Grave1501 »

simcaklub> Michale, asi možná i nejen pro mne, dal bych to jako výchozí TOP odpověď s popisem postupu z zřízení/obnovení žlutého a modrého průkazu (nebo který je to dneska).
Myslím, že nejsem jediný, kdo se ocitl/ocitne v pozici, kdy potřebuje zřídit/obnovit nebo přejít z modrého průkazu na nový systém a že by bylo zkrátka jedoduchý se jen kouknout do tohodle topicu a hned by každej věděl, co pro to má udělat...
Simca 1301 LS '68; 1301 Special '73; 1501 GLS '66
Peugeot 405 GR 74KW '94 / Škoda Felicia combi 1,9D '96
Jawa 50/555; 50/20; 175/356 '57; 250/11 '49; 250/353 '62; 350/634 '74; + PAV 40

Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Talbot »

Je to všechno na stránkách klubu v knihovně, vč.vzoru vyplněného formuláře. ;)

Michal

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Michal »

Už není, protože kdyby jsi viděl, co mi lidi podle toho posílali, tak by jsi si myslel něco o cvokárně. Jarda má pravdu, lidi jsou z toho úplně mimo mísu

Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Talbot »

Cože??? Vždyť to bylo naprosto zřetelný a jasný kde má co být :shock: to by mě zajímalo kdo a jakou blbost Ti poslal, fakt by mě zajímalo kdo není schopnej vyplnit jasně předepsanej a vzorově vyplněnej protokol... pomalu se těm úředníkům přestávám divit, lidi jsou fakt trubky.
Ale já už jsem to kdysi psal, je to těžký, když 90% národa nemá IQ ani 100 bodů, jsme národ lopat... :( Chci do Francie...

Uživatelský avatar
George
Příspěvky: 461
Registrován: 12 led 2009 00:33
Bydliště: Dobruška
Kontaktovat uživatele:

Re: Veteránské testace

Příspěvek od George »

Já jsem nedávno vysvětloval jednomu chlapíkovi, jak má nafotit auto na testaci. Když jsem viděl, že moc nechápe, z které strany zepředu a z které zezadu, tak mu povídám ať to vyfotí ze všech čtyř rohů, přinese mi to na CD a já už si ty správné fotky vyberu. No samozřejmě, zepředu dobrý a zezadu to měl přesně z prostředka. :P
Já už radši všechno lidem vyplňuju sám.
Obrázek

Uživatelský avatar
Burák
Administrátor
Příspěvky: 4279
Registrován: 12 led 2009 00:12
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Burák »

Bohužel si myslim, že zrovna Francouzi jsou na tom dost podobně :D
Obrázek

Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Talbot »

Já taky, ale teď jak se mění ty průkazy, tak to by jsme se z toho zbláznili, to za všechny vyplňovat znova...
S těma fotkama to znám. Když si to nenafotím sám, tak říkám ať si stoupne 5m před auto, udělá 5 úkroků vpravo a zmačkne foťák = 1.fotka, pak 5m za auto, zase 5 úkroků vpravo a zmáčkne = 2.fotka. Většinou dobrý, ale taky už mi přišly fotky kde bylo auto jak blecha, že skoro nebylo vidět a nebo tam naopak nebylo celý :)

Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Talbot »

Burák píše:Bohužel si myslim, že zrovna Francouzi jsou na tom dost podobně :D
To bych neřekl. Podívej jak všechno funguje, když se to s nima domluví (zahrádka přes Jeana, modely od Marušky, Joris z Caapy, atd.). Oni se vyloženě snaží vyhovět a pomoc, akorát jsou větší nacionalisti, takže když chceš mít otevřený dveře, tak musíš po jejich ;)

Michal

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Michal »

posílali mi polovyplněné átrojky, na kterém bylo čtvrt formuláře, druhém další čtvrt. Celkem 30 átrojek :o :o :o

Uživatelský avatar
Talbot
Příspěvky: 4926
Registrován: 11 led 2009 22:48

Re: Veteránské testace

Příspěvek od Talbot »

simcaklub píše:posílali mi polovyplněné átrojky, na kterém bylo čtvrt formuláře, druhém další čtvrt. Celkem 30 átrojek :o :o :o
To není možný... dneska není 1.apríla přece! :shock:

Hele jak je to s tou Kooperativou, fámy se šíří rychle a dneska se mě na to ptal další člověk.

Odpovědět