První SIMCA

Moderátor: Burák

Odpovědět
Kekso
Příspěvky: 3
Registrován: 27 říj 2017 20:42

První SIMCA

Příspěvek od Kekso »

Dobrý den, som tu nový člen, tak sa predom ospravedlnujem za možno triviálne otázky. Nedávno som sa stal majitelom Simky 1301. Auto je určené na občasné jazdy pre radosť. Predchádzajúci majitel auto parkoval 5 rokov v stodole a nevedel mi o ňom povedať vôbec nič. Tak som sa rozhodol na začiatok spraviť aspon prvý servis. Lenže v predajni ND kde bežne nakupujem mi na Simku nedohladali absolutne nič. To ma trochu zaskočilo. Rad by som začal výmenov oleja, filtrov, možno sviečky. Predajca mi dohladal vzduchový filter podľa starého ale myslím, že moc dobre nepasuje do airboxu. Hladal som olejový filter, nenašiel som. Až z manualu z tychto stránok som sa dozvedel, že miesto olejového filtra je tu rotačný separátor? Typ motorového oleja špecifikácie 20w50 mi dohladalo len motocyklové oleje, o sviečkach Champion N5 vôbec nič, len eqivalenty na Champion N5C to neviem či je dobre. Poradíte mi na základný servis tohto auta čo sa dá dnes zohnať?

Uživatelský avatar
Burák
Administrátor
Příspěvky: 4279
Registrován: 12 led 2009 00:12
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: První SIMCA

Příspěvek od Burák »

Dobry den. Ano, filtr je poklička na motorové řemenici. Odmontuje se a vyčistí. Na následnou zpětnou montáž potřebujete "O" kroužek 110x2mm. Svíčky jsou náhrady 15YC a olej 15W50, maximálně 15W40.
Obrázek

Kekso
Příspěvky: 3
Registrován: 27 říj 2017 20:42

Re: První SIMCA

Příspěvek od Kekso »

Jak je to vlastne s tými sviečkami? V manuály sa uvádzajú odporúčané sviečky Champion N5. Dnes sa daju zohnať len Champion N5C. Ja som použil teda alternativu od Brisk L15YC. Lenže z auta som vymotoval staré sviečky ktoré tam mal predchádzajúci majitel a to boli N15YC, tieto majú ale krátky závit. Nahodil som tam nové sviečky s dlhým závitom opatrne som pretočil motor či sa nestretne piest so sviečkou, bolo to v pohode. Tak som naštartoval a motor ide dobre. Je to takto v poriadku? Môžem použiť sviečky s dlhým závitom aj keď tam boli predtým sviečky s krátkym závitom? Podľa toho čo som našiel na nete su správne sviečky s dlhým závitom, či?

Uživatelský avatar
Burák
Administrátor
Příspěvky: 4279
Registrován: 12 led 2009 00:12
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: První SIMCA

Příspěvek od Burák »

Já si myslím, že by tam měly být dlouhé
Obrázek

Uživatelský avatar
Grave1501
Příspěvky: 281
Registrován: 18 led 2009 21:01
Bydliště: Strančice
Kontaktovat uživatele:

Re: První SIMCA

Příspěvek od Grave1501 »

Simca 1301 s motorem typ Rush 312T by měly být krátké svíčky..
Do motorů typ 362, resp 365 (1301 Special a 1501) se dávaly svíčky s dlouhým závitem.
Simca 1301 LS '68; 1301 Special '73; 1501 GLS '66
Peugeot 405 GR 74KW '94 / Škoda Felicia combi 1,9D '96
Jawa 50/555; 50/20; 175/356 '57; 250/11 '49; 250/353 '62; 350/634 '74; + PAV 40

Kekso
Příspěvky: 3
Registrován: 27 říj 2017 20:42

Re: První SIMCA

Příspěvek od Kekso »

Dobry den, další dotaz ohledne palivove trubky.

SIMCA 1301 na lavom prednom podblatníku pri lavej nohe je na podlahe taká nožná pumpička. Na mojom aute to nie je zapojené, na čo to slúži? Je to nožná pumpa na palivo pred štartom? To by mi tak sedelo. Ale zrejme to niekto v minulosti odpojil.
Aktualne mi vytiekla skoro celá nádrž do garáže lebo nabobtnala a praskla palivová hadička niekde pod autom. Od nádrže mám natiahnutú až po AC pumpu opletanú palivovú hadičku a to nie je dobre riešenie. Plánujem ju vymeniť za medenú trubku rozmeru 6x1mm. Ak je tá nožná pumpička súčasťou palivovej sústavy chcel by som ju opäť zapojiť. Hadičkou by boli potom riešené len spoje trubiek.

Uživatelský avatar
Burák
Administrátor
Příspěvky: 4279
Registrován: 12 led 2009 00:12
Bydliště: Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: První SIMCA

Příspěvek od Burák »

Dobrý den, to není pumpička na benzín, ale ostřikovač předního skla ;)
Obrázek

Odpovědět